Yangın Merdivenleri

Yangın merdivenleri binalarda olası bir yangında kişilerin hızlı ve güvenli biçimde tahliye edilebilmesi için hayati önem taşır. Yapılan araştırmalar yangın başladıktan sonra üç dakika sonra alanın dumanla kaplandığını , altı dakika içinde de alevlerin her eri kapladığını ortaya koymuştur. 

Servis merdivenleri kullanılamaz hale gelir. Hatta hava akışının en fazla olduğu alanlar olduğu için servis merdivenleri binalardaki yangının çok daha hızlı büyümesine neden olur. Alternatif çıkış yollarının kaçınılmaz olduğu bu anlarda yangın merdivenleri en büyük vazifeyi üstlenerek kaçış yolu olarak can kayıpların azaltmasına yardımcı olur.

Yangın merdivenleri yönetmelikte detaylı olarak belirlenmiştir. Üretim de yönetmelikteki şartlara göre yapılmalı, mutlaka ruhsata işletilmelidir. Yönetmeliğe göre dairesel yangın merdivenleri en az 100 cm genişlikte olması ve 9,5 metreden uzun olmaması gerekir. Dairesel yangın merdivenlerinde basamaktaki kova 50 cm uzakta ve basış genişliğinin en az 25 cm olması gerekir. Yine dairesel yangın merdiveninde basamakların yüksekliği 17,5 cm’yi geçememeli, baş kurtarma mesafesi de en az 250 cm olmalıdır.

Yönetmeliğe göre Z tipi yangın merdivenlerinde projede bulunduğu duvarda 3 metre boyunda olmalı. Boşlukta hiçbir kapı bulunmalıdır. Eğer Z tipi yangın merdivenin bulunduğu binanın yüksekliği 21,5 metreyi geçerse düşme tehlikelerine karşı merdivenin kapatılması gerekir. Kaçış merdivenlerinde basamak yüksekliği en fazla 17,5 cm; basamak genişliği en az 25 cm olmalı. Merdivenlerde bulunan kova hattı genişliğinin de en az 12,5 cm olması gerekmektedir.

Yangın Merdivenleri Yönetmeliği

Yangın yönetmeliğinde çeşitli standartlar olsa da bazı değişkenler de vardır. Bunlar binanın kullanım amacına ve yangın merdiveni çeşitlerine göre farklı olabilir. Konaklama amaçlı binalarda, kurumsal binalarda, büro binalarında, konutlarda, karışık kullanım amaçlı binalarda, ticaret amaçlı binalarda, endüstriyel yapılarda, depolama amaçlı tesislerde, yüksek tehlikeli yerlerde, kullanım amacı değişkenliğinden dolayı yangın merdiveni standartları da değişmektedir. Yüksekliği 21,5 metre ve daha fazla olan bütün binalarda yangın merdivenleri zorunlu iken 30,5 metreden daha yüksek binalarda iki yangın merdiveninin bulunması zorunludur.

Kaliteli ve Fonksiyonel Yangın Merdivenleri İmalatı

  • Yangın merdivenleri doğrudan insan sağlığını alakadar eden bir durumdur. Bu yüzden yangın merdivenleri imalatı kesinlikle tecrübe ve özveri gerektiren bir iştir. Projeler binalara göre hazırlanır ve kesinlikle yönetmeliğe uygun olması gerekir. Bunun için uzman mühendisler tarafından geniş çaplı inceleme yapılır. Binanın durumuna ve yönetmeliğe uygun bir proje detayı belirlenir. Üretimden montaja kadar olan bütün süreç titizlikle takip edilir. Firmamız yangın merdivenleri alanında uzun yıllardır yüzlerce projeye imza atmış ve her geçen gün daha iyisini yapmaya devam etmektedir. Uzman kadromuz ve güçlü altyapımızla her çeşit, her mekâna özel üretim yapabiliyoruz. Üretimlerimizde kalite standartlarından asla taviz vermeyerek birinci sınıf malzeme kullanarak uzun ömürlü merdivenler üretiyoruz.
  • Uygulama Resimleri